سم کود, محصولات

فسفیت پتاسیم (کانتست) phosphite

کود مایع فسفیت پتاسیم

فسفیت پتاسیم ( کانتست ) phosphite

کود سم کانتست ( 25-42-0) ( فسفیت پتاسیم potassium phosphite ) دارای مقدار فراوانی عنصر فسفر به فرم فسفیت می باشد. فسفیت (Phi) فرم کاهش یافته ایی از فسفات (Pi) می باشد که به طور گسترده به عنوان قارچکش، کود و محرک رشد به کار برده می شود. در واقع فسفات زمانی تشکیل می شود که فسفر کاملا اکسیده شود و یون  PO4 حاصل شود ولی داشتن یک اکسیژن کمتر PO3 تشکیل یون فسفیت phosphite می دهد. پس فرم اسیدی فسفات به صورت H3PO4 و فرم اسیدی فسفیت به صورت H3PO3 خواهد بود.

 

potassium phosphite

کود فسفیت پتاسیم potassium phosphite

کانتست

فسفیت پتاسیم (کانتست) قارچکش سیستمیک با توانایی حرکت در آوند آبکش می باشد و توانایی کنترل طیف گسترده ایی از قارچها و باکنریهای بیماریزای گیاهی را دارد.

شیوه مقابله فسفیت پتاسیم با عوامل بیماری زا: نتیجه تحقیقات در زمینه کنترل قارچ فایتوفترا (Phytophtora sp.) بیانگر آن است که ترکیبات حاوی فسفیت موجب اختلال در متابولیسم های فسفر و تجمع پلی فسفات و پیروفسفات درون عامل بیماری زا می گردند که مهمترین عامل موثر در برهم ریختن واکنشهای آنابولیستی پیروفسفوریلاز و تجمع پیروفسفات می باشد.

از سوی دیگر تجمع فسفیت مانع از فعالیت چندین آنزیم در مسیر فرایند تولید گلیکوتیک پنتوزفسفات و اکسیداتیو پنتوزفسفات در قارچ فایتوفترا می شود.

القای ساخت فیتو الکسین در گیاه

فسفیت پتاسیم (کانتست) باعث افزایش تولید فیتوالکسین توسط گیاه می شود. فیتوالکسین ها ترکیبات ضد میکروبی با وزن ملکولی پایین هستند. فیتوالکسین ها به مقدار قابل توجهی و تنها پس از تحریکات ناشی از عوامل بیماری زا و زخم های ناشی از عوامل فیزیکی و شیمیایی توسط سلولهای سالم مجاور سلولهای مرده و آسیب دیده پدید می آیند.

مقاومت زمانی علیه عامل بیماریزا پدید می آید که غلظت فیتوآلکسین به اندازه ای برسد که از رشد و توسعه بیمارگر ممانعت کند. در مجموع فیتوالکسین ها با ایجاد تغییرات در ساختمان دیواره سلولی میزبان، محدود نمودن دسترسی به کوآنزیم های ضروری و ایجاد تغییراتی در سرعت یا جهت متابولیسم میزبان به نحوی که گیاه در موقعیت بهتری از دفاع خود در برابر بیمارگر قرار گیرد، موجب افزایش مقاومت میزبان در برابر بیمارگر و در نهایت تقلیل میزان آلودگی می شوند.

مزایای فسفیت پتاسیم potassium phosphite ( کانتست )در مقایسه با سایر سموم رایج:

  • فسفیت پتاسیم درجه سمیت بسیار کم دارد و LD50 آن حدود ۲۰۰۰٫ میلی گرم بر کیلوگرم است.
  • دوره کارنس صفر.
  • بدون هرگونه ترکیبات سنتتیک
  • بدون باقیمانده در طبیعت

تاثیر  فسفیت پتاسیم (کانتست) بر روی محصولات کشاورزی

  • افزایش وزن و گسترش ریشه.
  • افزایش تعداد گل و تعداد میوه.
  • افزایش تعداد برگ و میزان فتوسنتز گیاه.
  • زودرسی محصول.
  • بهبود و افزایش قابلیت انبارداری محصول.
  • القای مقاومت گیاه در برابر پاتوژن ها و در نتیجه شادابی و  افزایش رشد گیاه

مواد تشکیل دهنده:

فسفر (به فرم فسفیت) (P2O5)      42%

پتاسیم محلول  ( K2O)                  25%

 

بسته بندی کانتست: یک لیتری، نیم لیتری، 250 سی سی و 100 سی سی

در صورت نیاز به مشاوره در این زمینه به صورت آنلاین از راههای زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

https://www.instagram.com/maxferfertilizers/

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *