آموزش نگهداری گل و گیاهان آپارتمانی
0 دیدگاه

آموزش نگهداری گل و گیاهان آپارتمانی

نگهداری گلها و گیاهان آپارتمانی

معمولا پس گذشت چند روز از خرید گل از گلفروشی ها و انتقال آنها به خانه این گلها دچار برگریزی و تغییر رنگ برگها می شوند. علت اصلی این پدیده تنش ناشی از تغییر شرایط نگهداری آنها می باشد. در این موارد بهتر است گیاه را در جایی از آپارتمان که دمای آن کمتر دچار تغییر می شود، نگهداری نمایید و از آبیاری زیاد خودداری نمایید.

این پدیده در مورد بنجامین (بویژه بنجامین ابلق) بیشتر دیده می شود. یعنی پس از گذشت چند هفته یا چند ماه ار خرید گل و انتفال ان به خانه روی برگها نقاط قهوه ای نمایان می شود و شاخه ها شروع به خشک شدن می کنند.

در این مورد چند راه حل توصیهمی شود: 1- گل را به جایی از آپارتمان که هم نور مناسب و هم دمای مناسبی دارد، انتقال دهید. 2- در صورت کوچک بودن گلدان، گلدان آنرا عوض کنید. 3- در صورت عوض کردن گلدان خاک آنرا نیز عوض کنید و در صورتی که ریشه ها در هم تنیده باشند، ریشه ها را باز کرده و هرس نمایید. 4- آبیاری را به صورت منظم انجام دهید و تا زمانی که خاک گلدان نم دارد از آبیاری خودداری نمایید. 5- همراه با آبیاری از کود مایع اسکیورل- سوپر آمینو به نسبت 3  در هزار (3 سی سی در یک لیتر آب) استفاده نمایید. این کار به صورت ماهیانه تکرار نمایید. 6- شاخه های خشک را هرس نمایید.

گلها و گیاهان زینتی آپارتمانی بیشتر گیاهانی هستند که به مناطق استوایی تعلق داشته و با آب و هوای آن مناطق سازگار شده و تکامل یافته اند، از این رو استفاده از آنها در اماکن مسکونی و اداری به عنوان “گیاهان آپارتمانی” مستلزم فراهم نمودن شرایطی است که تا اندازه ای با شرایط اکولوژیکی خاستگاه آنها همخوانی داشته باشند. برخی از این گیاهان به دماهای پایین حساسیت شدید دارند، شماری به نم کم، تعدادی به نور شدید خورشید و شماری به تمامی شرایط فوق حساسیت نشان می دهند.

آبياري:
مناسب ترین زمان آبياري گياه زماني است كه خاك گلدان خشك باشد. این کار را با دست زدن به خاک می توان تشخیص داد. نیازی نیست به هنگام هر بار آبیاری آنقدر به گل آب داد تا از سوراخ هاي ته گلدان آب بيرون بيايد. گیاهان آپارتمانی معمولا هفته ای یک تا دو بار نیاز به ابیاری دارند. برخی از گلها نیاز آبیشان زیاد است مثل پتوس (پوتوس) برعکس برخی از این گیاهان مانند کاکتوس ها و اسکولنت ها نیاز آبیشان بسیار کم است و در صورت آبیاری زیاد پژمرده و خشک خواند شد. در مورد آبیاری شمعدانی ها بویژه آنهاییکه در باغچه کشت شده باشند، آبیاری زیاد و بیش از حد (بویژه با شیلنگ آب) باعث شستشوی مواد غذایی از خاک شده و در دراز مدت آثار آن با زردی برگهای شمعدانی نمایان می شود.

Indoor plant nutrition

نور:
گياهان آپارتماني كه برگهاي رنگي و ابلق دارند و همينطور گياهان گلدار نياز به نوركافي غيرمستقيم پشت پنجره دارند. مانند كروتن،بنجامين ابلق، اسپاتي فيلوم، آنتوریوم، بگونیا، ارکیده، حسن یوسف و سیکلمه

گياهان آپارتماني كه برگهاي سبز يكدست دارند مثل  پوتوس، سينگونيوم سبز،  برگ انجيري، بنجامین سبز،  لیندا، سانسوریا حالت نيمه سايه را مي توانند تحمل كنند.

درجه حرارت:

حداكثر درجه حرارات براي گياهان آپارتماني بين ۳۰-۲۴ درجه سانتي گراد است. در دماي ۳۰درجه و بالاتر بايد رطوبت بالايي براي گياه تامين كرد.حداقل درجه حرارت براي گياهان آپارتماني حساس به سرما مثل آگلونما، آنتوريوم، سيسوس و ديفن باخيا بين ۱۵-۱۲ درجه سانتي گراد است.حداقل درجه حرارت براي گياهان آپارتماني مقاوم به سرما مثل برگ عبايي، مارانتا، گوشتي ها و يوكا بين ۶-۳ درجه سانتي گراد است.

تامین نم و رطوبت:
بهترین روش تامین نم بویژه در مناطق کویری و خشک مثل تهران و بخش های کویری ایران مه پاشي و  اسپري آب بر روي گياهان به دور از تابش نور خورشید می باشد. در زمستان یک ظرف آب را بر روی رادیاتور یا بخاری قرار دهید.

خاك:
خاك مناسب براي گل ها و گياهان زینتی و آپارتمانی خاكي است نه زیاد سبك باشد که نتواند آب را در خود نگهدارد و نه آنقدر سنگین و رسی باشد که آب و ریشه نتواند در آن نفوذ نماید. بسته به نوع گیاه نسبت مناسبی از خاک برگ، کوکوپیت یا پرلیت و کمی ماسه و خاک رس را با هم مخلوط نمایید.

نگهداری گل وگیاهان آپارتمانی

کود دهی:
برای تغذيه گل و گياهان آپارتماني بايد از كودهايی كه دارای عناصرماکرو المنت مانند نیتروژن، پتاسیم و فسفر و عناصر ميكرو المنت مانند آهن، منگنز، روي، منیزیم و بور، استفاده كرد. کود مایع سوپر آمینو (سرشار از عناصر مورد نیاز گیاهان و اسید آمینه های مورد نیاز گیاه)، ژل میکس (دارای عناصر ماکرو و میکروالمنت) و فوکوس آمینو (دارای عنصر نیتروژن و عناصر میکروالمنت و اسید آمینه های مورد نیاز گیاه) مناسب برای هم محلول پاشی برگی و هم استفاده ریشه ای می باشد و کود مایع سویل کمپلکس مخصوص تغذیه ریشه ای همراه با آبیاری می باشد.

 

روش تعويض گلدان:

بهترين زمان براي تعويض گلدان در اواخر زمستان یا اوایل بهار است.ازعلائم فرارسيدن زمان تعويض گلدان: ۱- خروج ريشه از سوراخ ته گلدان ۲- رشد کم گياه است.3- بزرگ شدن حجم گیاه نسبت به گلدان. ته گلدان خریداری شده بايد سوراخ داشته باشد در عیر اینصورت چند سوراخ در آن ایجاد کنید.

در آغاز گياه را از گلدانش خارج كرده و مقداري از خاك كهنه و ريشه هاي اضافي را حذف نمایید و سپس آنرا در گلدان جديد قرار داده و با خاك مناسب اطراف گياه را نمایید و کمی با کف دست فشار دهيد و در آخرگياه كاشته شده را آبياري نماييد.

در صورت نیاز به مشاوره در زمینه نگهداری گل ها و گیاهان آپارتمانی یا خرید کود برای گل و گیاه به صورت آنلاین از راههای زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

https://t.me/ZhickChemie

https://t.me/grandex

و یا از راه ثبت نظر در زیر همین صفحه پیغام بگذارید.

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری:

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.

0

بالا

X