اخبار کشاورزی

چگونه می توان از فرسایش خاک جلوگیری کرد؟

فرسایش خاک

چگونه می توان از فرسایش خاک جلوگیری کرد؟
فرسایش، آلودگی، کاهش تنوع زیستی، شهرنشی و موارد دیگر سلامت خاک را در اروپا با تهدیدهای متعددی مواجه کرده است. دانشمندان در شمال ایتالیا در حال حفر عمیق تر خاک هستند تا درک بهتری از این تهدیدات بدست آورند و راه حل های بهتری برای پیشگیری بیابند.
متخصصان خاک، زیست شناسان و مهندسان کشاورزی، همه در تلاشند تا بفهمند زیر پای ما چه اتفاقی در حال رخ دادن است. متخصصانی از سراسر اروپا در این پروژه کار می کنند.
فرناندز اوگالده مهندس کشاوریز از مرکز تحقیقات مشترک جی آر سی می گوید: «ما مجموعه ای از ۲۵ هزار نمونه از سراسر اروپا جمع آوری کرده ایم که برای مطالعه خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک، تجزیه و تحلیل شده اند.»
مناطق نمونه برداری را چگونه انتخاب می کنید؟
فرناندز در پاسخ می گوید: «ما به شکلی مناطق نمونه برداری را انتخاب می کنیم که این مناطق معرف همگنی از همه کشورهای اروپایی باشد. این مناطق همچنین بر اساس پوشش زمین، استفاده از خاک، شرایط آب و هوایی و انواع مختلف خاک انتخاب می شوند.»
محققان می گویند که دشمن اصلی خاک فرسایش است. باران، روش های نادرست کشاورزی و توپوگرافی هر سال حدود ۲.۴ تن در هر هکتار از سطح خاک حاصلخیر را در سراسر اروپا نابود می کند. محققان تلاش می کند که تکنیک های پیشگیری از فرسایش خاک را بهبود دهند.
پانوس پاناگوس متخصص فرسایش خاک از مرکز تحقیقات مشترک جی آر سی می گوید: «ما می توانیم توصیه ها و راههای عملی برای متوقف کردن فرسایش خاک را به کشاورزان توصیه کنیم. اگر خلاصه کنم این روش ها شامل این موارد است: تلاش برای کاهش شخم زدن خاک، رها کردن گیاهانی که پس از برداشت باقی می مانند، و همچنین ما به کشاوران توصیه می کنیم از علف های حاشیه زمین مراقبت کنند. بهتر است که علف های حاشیه مزرعه باقی بمانند.»
دانشمندان از مرکز تحقیقات مشترک اروپا، هدفشان فهم دقیق اتفاقات و فرایندهایی است که زیر پای ما در دل خاک اتفاق می افتد تا اتحادیه اروپا بتواند سیاست های بهتری برای مدیریت پایدار خاک تعیین کند.
آروین جونز، دانشمند خاک از مرکز تحقیقات مشترک جی آر سی می گوید: «اکثر مردم فکر می کنند خاک منبع غذاست زیرا برای مثال ۹۹.۹ درصد کالری که ما مصرف می کنیم از کشاورزی مبتی بر خاک بدست می آید. اما خاک کارکردهای دیگری هم دارد مانند تصفیه آب، کاهش اثرات جاری شدن سیل، نقش مثبت در تغییرات اقلیمی با گرفتن دی اکسید کربن اتمسفر و نگه داشتنش در زمین. همچنین خاک ما را در برابر آلودگی محافظت می کند.»
برای دستیابی به این اهداف، خاک باید از سلامت برخوردار باشد. شاخص خوب در این زمینه تنوع زیستی است که خاک میزبان آن است. بنابراین محققان نمونه هایی از خاک جنگ ها را برای تجزیه و تحلیل بیولوژیکی مورد استفاده قرار می دهند.
آلبرتو اورگیازی، بیولوژیست خاک می گوید: «ما تخمین می زنیم که در یک هکتار خاک در حدود ۵ هزار کیلو موجود زنده زندگی می کند که کمابیش هم وزن ۱۰۰ گوسفند است.»
تجزیه و تحلیل بیولوژیکی کلاسیک با مطالعات پیچیده «دی ان ای» ترکیب می شود تا با دقت بیشتر انواع گروههای موجودات بیولوژیکی در خاک را شناسایی کند.
آلبرتو می افزاید: «توالی مطالعه دی ان ای استخراج شده از خاک ما را قادر به درک این موضوع می کند که چه موجوداتی در خاک زندگی می کنند یا با خاک در ارتباط اند و به این شکل می توانیم با دقت تعیین کنیم این ها چه موجوداتی هستند. به این ترتیب قادریم تنوع زیستی خاک را تعیین کنیم.»
تهیه اطلس، پایگاه داده های تعاملی، ساخت مدلها و فراهم کردن توصیه هایی برای سیاست گذاران و برنامه های آگاهی رسانی عمومی از نتایج نهایی پژوهش در دل خاک و کشف اسرار خاک است.
منبع: یورونیوز

2 نظر در “چگونه می توان از فرسایش خاک جلوگیری کرد؟

  1. شهرزاد گفت:

    عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالیههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه

    1. admin گفت:

      سپاس از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *