آشنایی با تغذیه گیاهی, نگهداری گل و گیاه آپارتمانی

نگهداری کاکتوس و ساکولنت

نگهداری کاکتوس در منزل

نگهداری کاکتوس و ساکولنت

نگهداری کاکتوس و ساکولنت (ساکیولنت)

روش نگهداری کاکتوسها و نکات مهم در مورد کاکتوس

از نظر گیاهشناسی گیاه کاکتوس به خانواده کاکتوسیان (Cactaceae) تیره‌ای از میخک‌سانان که بیشتر آنها خاردار و گوشتی هستند، تعلق دارد. کاکتوس در آغاز تنها در شمال و جنوب و نواحی مرکزی آمریکا رشد می‌کرد اما امروزه در بسیاری از مناطق گرم و خشک جهان توسط مردم پراکنده شده کاکتوس طی طوفانهای ناگهانی آب ذخیره کرده و آب ذخیره شده را طی ماه‌های خشکسالی به مصرف می‌رساند.

تفاوت بزرگ و پایه‌ای کاکتوس‌ها از سایر گیاهان به سبب توانایی و استواری شگفت‌انگیز آنها در برابر دگرگونی‌ها و شرایط سخت و نامساعد طبیعی است چرا که این گیاهان در نا مناسب‌ ترین و دشوار ترین شرایط رشد نموده و برای بقاء نسل و زندگی، پایداری نشان داده و شکل‌های گوناگونی به خود می‌گیرند.

کاکتوس‌ها به سبب نداشتن برگ، کار اصلی برگ یعنی: فتوسنتز و غذاسازی، تعرق و تعریق را بوسیله ساقه‌های خود که بندبند نیمه گوشتی و دارای سبزینه‌اند، انجام می‌دهند. روی ساقه ها با کوتیکول پوشیده شده که دارای ماده مومی است. همچنین در گونه‌های مختلف پوششی سفیدرنگی، روزنه‌های ساقه را می‌پوشاند و موجب جلوگیری از تعریق و تعرق زیاد می‌شود. در شماری از کاکتوس‌های جوان، برگ‌هایی زبانی شکل، گوشتی و ضخیم دیده می‌شود که به مرور زمان می‌ریزند. ولی همواره به سبب روند فرگشتی کاکتوس‌ها و همچنین گذشت زمان، برگ‌ها تبدیل به خار و تیغ می‌گردند.

دما :

از بهار تا پاییز به گرمای متوسط نیاز دارد .در زمستان در جای کمی خنک باشد . 10 تا 11 درجه سانتی گراد دمای ایده آل است . می تواند دمای 5 درجه سانتی گراد را نیز تحمل نماید . اگر هوا خیلی سرد باشد و وسیله گرما زا موجود نباشد ، باید کاکتوسهای کنار پنجره را به داخل اتاق منتقل کرد . بعضی از کاکتوسها را باید در دمای 15 درجه سانتی گراد نگه داشت .

کاکتوس ساکولنت

کاکتوس

نور :

کاکتوسها نیاز نوری زیادی دارند بنابراین روشن ترین جا را برای نگهداری کاکتوس در نظر بگیرید .

آب :

وقتی خاک شروع به خشک شدن می کند ، به کاکتوس آب بدهید . آبیاری کاکتوس در بهار و تابستان شبیه دیگر گیاهان است. در اواخر تابستان آب را کم کنید و در زمستان کاکتوس تقریبا باید همیشه خشک باشد . یعنی به اندازه ای به گیاه آب دهید که گیاه پژمرده نشود.

تعویض گلدان :

وقتی گیاه جوان باشد بهتر است هر سال گلدانش عوض شود . بعد از آن ، هر موقع ضرورت داشت گلدان تعویض شود . گلدان جدید فقط باید کمی بزرگتر از گلدان قبلی باشد .

کود دهی: از اواخر زمستان تا اوایل پاییز با استفاده از کودهای نیتون پی کی 110 و نیتون فوکوس آمینو از هر کدام یک سی سی در یک لیتر آب حل و هر 6-8 هفته آبکود داده شود.

تکثیر :

بسیاری از کاکتوسها با قلمه زدن ریشه می دهند . در بهار یا تابستان از ساقه یا پاجوش ها برای تکثیر استفاده می شود . نکته مهم این است قلمه را قبل از کاشتن در خاک ، چند روزی نگه دارید تا خشک شوند . قلمه های بزرگ را حتی 1 یا 2 هفته نگه می دارند تا خشک شود . و روش راحت تَر تكثير از طريق بذر مي باشد .

در صورت نیاز به مشاوره در زمینه نگهداری گل ها و گیاهان آپارتمانی یا خرید کود برای گل و گیاه به صورت آنلاین از راههای زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

https://t.me/ZhickChemie

https://t.me/grandex

و یا از راه ثبت نظر در زیر همین صفحه پیغام بگذارید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *