اخبار کشاورزی

سطح زیر کشت ۷۲۰ هزار هکتاری سبزی و صیفی در کشور/ تولید سالانه ۲۵ میلیون تن محصولات جالیزی/ افزایش ۲ تنی میانگین عملکرد سیب زمینی

جالیز

سطح زیر کشت ۷۲۰ هزار هکتاری سبزی و صیفی در کشور/ تولید سالانه ۲۵ میلیون تن محصولات جالیزی/ افزایش ۲ تنی میانگین عملکرد سیب زمینی
طی سال گذشته سطح زیر کشت سبزی و صیفی در کشور به ۷۲۰ هزار هکتار رسید که حدود ۲۵ میلیون تن انواع محصولات جالیزی در کشور تولید شد، همچنین میانگین عملکرد سیب زمینی در سال زراعی ۹۶_۹۵، ۲ تنی در هکتار افزایش یافت.
حسین اصغری، مدیرکل دفتر محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه بازدید از بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) گفت: سطح زیر کشت محصولات سبزی و صیفی کشور حدود ۷۲۰ هزار هکتار است و سالانه حدود ۲۵ میلیون تن انواع محصولات جالیزی نظیر سبزی جات برگی، سیب زمینی، پیاز و گوجه فرنگی در کشور تولید می شود.
وی با بیان اینکه ۳ گروه عمده سیب زمینی، گوجه فرنگی و پیاز با تولید ۱۳ میلیون تنی نقش عمده ای در سبد غذایی مردم دارند و محصولات جالیزی بیش از ۵۰ درصد تولید سبزی و صیفی را به خود اختصاص داده است.
اصغری با اشاره به اینکه تولید پیاز در سال زراعی ۹۶_۹۵ ، ۲.۳ میلیون تن با میانگین عملکرد ۴۱ تن در هکتار بوده، افزود: تولید گوجه فرنگی در سال زراعی ۹۶_ ۹۵ ، ۵.۳ میلیون تن با میانگین عملکرد ۴۱.۱ تن در هکتار بوده و سیب زمینی با تولید ۵ میلیون تنی ، میانگین عملکرد ۳۴.۲ تن در هکتار داشته است، همچنین میانگین عملکرد این محصول نسبت به سال قبل ۲ تن در هکتار افزایش  یافته است.
مدیرکل دفتر محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه نوسان تولید محصولات کشاورزی رابطه مستقیم با اقلیم و شرایط محیطی دارد، عنوان کرد: این تلاطم باید کنترل شود تا اتفاق پیاز تکرار نشود، قیمت پایین پیاز در سنوات گذشته باعث کاهش علاقه کشاورزان به کشت این محصول و سرمازدگی پیاز در خزانه های استان اصفهان باعث ورود با تاخیر یک ماهه این محصول به بازار و افزایش قیمت ها شد.
وی با بیان اینکه عراق متقاضی عمده محصولات جالیزی ایران است، گفت: کشورهای حاشیه خلیج فارس و قطر از دیگر مشتریان این گروه از محصلات کشاورزی ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *