نگهداری و پرورش شمعدانی
گل شمعدانی
0 دیدگاه

شمعدانی Geranium

وقتی به شمعدانی می اندیشیم آفتاب و خاک با زهکشی خوب به ذهنمان خطور میکند. گیاهی است بسیار زود رشد، با گلهای رنگی و برخی گونه های دارای رایحه دوست داشتنی و از خانواده ژرانیاسه می باشد. دارای دو جنس Geranium که معمولا گونه های یکساله در این جنس قرار دارند و جنس Pelargonium که گونه های چند ساله و همیشگی در این جنس قرار می گیرند. این گیاه بومی افریقای حنوبی، آمریکا و استرالیا می باشد. شمعدانی در خاکهای رسی، لومی، گچی و شنی می تواند رشد کند. نیاز نوری بسیار بالایی دارد و آفتاب دوست می باشد. قابلیت نگهداری در فضای آزاد و آپارتمان را دارد.

پی اچ مورد نیاز این گیاه 5.8 تا 6.3 می باشد. از بهار تا پاییز گل می دهد. برخی گونه ها فقط در بهار برخی در نیمه تابستان و برخی مانند گونه روزانه Rozanne همیشه گلدار هستند.

نکهداری و پرورش شمعدانی در خانه آپارتمان و باغچه
geranium گل شمعدانی

نور:

اگر می خواهید گیاهتان خوب گل بدهد و همیشه شاداب باشد آنرا در جایی بگذارید که خوب آفتاب به آن بتابد. اگر در خانه آنرا نگهداری می کنید پشت پنجره جنوبی قرار دهید.

آبیاری:

شمعدانی نیاز به نگهداری چندانی ندارد. تنها هنگامیکه سطح خاک خشک شد، آبیاری نمایید. اگر در برابر آفتاب قرار دارد، کمی نیاز آبی آن بیشتر است. در صورت آبیاری زیاد گیاه به صورت خوابیده، پژمرده و بیمار به نظر می رسد.

خاک:

خاک گلدان با زهکشی خوب و دارای پرلیت یا پیت ماس، کوکوپیت، مواد آلی، خاک برگ وکمی خاک باغچه برای این گیاه مناسب می باشد. استفاده از خاک های دارای کود دامی و ورمیکولیت توصیه نمی شود. پی اچ خاک خنثی تا کمی اسیدی را می پسندد.

دما:

شمعدانی بهترین رشد را در دمای روزانه 18-24 درجه و دمای شبانه 10-15 درجه سلسیوس دارد. برخی گونه ها در دماهای کمتر از صفر درجه و بیشتر از 30 درجه خشک می شوند.

گلدهی:

برخی گونه ها فقط در بهار برخی در نیمه تابستان و برخی مانند گونه روزانه Rozanne همیشه گلدار هستند.

تعویض خاک گلدان

کمتر نیاز به تعویض گلدان دارند ولی پس از گذشت 3-5 سال می توانید گلدان آنرا تعویض نمایید.

کوددهی

کوددهی 3-4 هفته یکبار بویژه از اوایل بهار تا اوایل پاییز توصیه می شود. مقدار 2-4 سی سی از کود سوپر آمینو را در یک لیتر آب حل و با آن گلدانها را آبیاری (آبکود) نمایید. و یا 3 گرم از کود 20-20-20 ماکسفر را در یک لیتر آب حل نموده و هر 3-4 هفته یکبار آبکود بدهید.

رطوبت

نیاز به اسپری آب ندارد.

سرعت دادن به رشد

نور زیاد و هرس کردن قسمتهای پیر و رنگ پریده و کوددهی مناسب رشد گیاه را چند برابر می کند.

تکثیر

جدا کردن ریشه ها از هم راحت ترین روش می باشد. قلمه زدن نیز روش آسانی می باشد. قلمه های 10-15 سانتی را در بستر خاک سبک و یا آب ریشه دار نمایید.

مشکلات احتمالی

  • برگها در حال زرد شدن هستند: ابیاری بیش از اندازه معمول ترین علت آن می باشد.

گردآوری و ترجمان: بخش فنی شرکت ژیک شیمی کاو

هر گونه کپی برداری ممنوع است.

اشتراک گذاری:

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.

0

بالا

X