نگهداری و کود دهی گل پدیلانتوس pedilanthus
گل پدیلانتوس

نگهداری و کود دهی گل پدیلانتوس pedilanthus
معرفی گل پدیلانتوس
پدیلانتوس بومی مناطق گرمسیری قاره آمریکا می باشد. این گل در رده ساکولنت ها قرار می گیرد. در انگلیسی به آن Devil’s Backbone گفته می شود. به گلهای آن پرنده سرخ، دمپایی بانوی ایرانی Persian lady slipper و Japanese poinsettia نیز گفته می شود.
در گذشته نام علمی آن Pedilanthus tithymaloides بوده ولی به زیر گونه افوربیا Euphorbia tithymaloides منتقل شده است. که یه معنی گلهای پا مانند است.

گل پدیلانتوس
pedilanthus
گل آپارتمانی پدیلانتوس
پدیلانتوس

نگهداری در خانه
پدیلانتوس نیاز نوری بالایی دارد و باید در برابر نور زیاد غیر مستقیم قرار بگیرد. در فصل پاییز و زمستان جلوی نور مستقیم قرار بگیرد ولی در بهار و تابستان بهتر است پشت پرده پنجره باشه تا از تابش مستقیم نور خورشید در امان باشد. به دلیل وجود افوربول euphorbol بهتر است از تماس مستقیم به برگها، ساقه و ریشه خودداری شود. به هنگام تماس با آن از دستکش استقاده نمایید.
نور کافی و هوای خنک باعث تغییر رنگ پدیلانتوس از سبز به صورتی شده و زیبایی آن دو چندان می شود.

این گیاه دمای کمتر از 10 درجه را نمی تواند تحمل کند.

آبیاری
تنها زمانی که چند سانت روی خاک خشک می شود گیاه را آبیاری کنید.
کوددهی
در اوایل بهار (اوایل فروردین و اوایل اردیبهشت) با حل کردن 2 سی سی نیتون فوکوس آمینو* + 1 سی سی *نیتون پی کی 110 در یک لیتر آب ماهی یکبار گلدانها را آبیاری نمایید. از اواخر بهار تا اواخر تابستان (خرداد تا شهریور) با حل کردن 1 سی سی نیتون فوکوس آمینو + 1 سی سی نیتون پی کی 110 در یک لیتر آب ماهی یکبار گلدانها را آبیاری نمایید. پدیلانتوس در فصل پاییز و زمستان نیاز به کوددهی ندارد.
*نیتون فوکوس آمینو دارای 10 درصد نتیروژن + 22 درصد اسید آمینه + آهن، روی، منگنز و منیزیوم می باشد.
*نیتون پی کی 110 دارای 50 درصد فسفر و 60 درصد پتاسیم می باشد.
ازدیاد
بهترین و آسانترین روش با استفاده از قلمه می باشد. قلمه های 10 سانتی دارای دست کم دو جوانه مناسب می باشد. بهتر است قلمه ها را پیش از کاشتن لای روزنامه پیچیده تا کمی از شیره آن خارج شود. سپس آنرا درون پرلیت بکارید. خاک پرلیت را خیس نگهدارید.
تعویض گلدان
هر سه تا پنج سال یکبار خاک گلدان را عوض کنید. مخلوطی از خاک برگ به همراه مقدار مناسبی از شن یا پرلیت برای زهکشی تهیه نمایید. برای تبخیر نم اضافی بهتر است از گلدانهای بدون لعاب استفاده نمایید. در اواخر زمستان گیاه را هرس نموده و شاخه ها و برگهای بدشکل را جدا نمایید.
گردآوری و ترجمه بخش فنی شرکت ژیک شیمی کاو
هر گونه کپی برداری ممنوع می باشد.

اشتراک گذاری:

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.

0

بالا

X