کود فسفر و روی بالا (P40)
کود مایع فسفر بالا

کود فسفر و روی بالا (P40)

کود مایع کامل با تاکید بر فسفر و روی (P40) برای افزایش گل دهی و ریشه زایی گیاهان

معرفی محصول پی 40 پلاس

این محصول یک کود مایع کامل با تاکید بر فسفر و روی (6-40-4+6%روی و 0.1% منگنز) می باشد. فرمولاسون منحصر به  فرد و بسیار پیشرفته P40پلاس آنرا از بقیه محصولات مشابه متمایز می سازد. این محصول را می توان به منظور افزایش رشد ریشه (ریشه زایی) و گسترش ریشه های مویین و بهبود گلدهی (افزایش گلدهی) در گیاهان به کار برد. به دلیل پایین بودن اسیدیته ان می توان از آن به عنوان کاهنده اسیدیته به ویژه برای خاکهای قلیایی نیز بهره برد.

نقش فسفر در گیاهان

فسفر پس از نیتروژن مهمترین عنصر پرمصرف مورد نیاز گیاه بوده و مهم ترین نقش آن در فرآیند تولید و انتقال انرژی است. فسفر به عنوان یك عنصر ساختمانی در ساخت اسیدهای نوكلئیك نقش دارد . فسفر در انتقال انرژی در درختان میوه نقش دارد بنابر این در فعالیت متابولیكی گیاه نقش داشته و بطور غیر مستقیم بر عملكرد محصولات از این طریق تأثیر می‌گذارد. فسفر بصورت تركیبات آلی فیتات در گیاه ذخیره می‌شود و به همراه سایر عناصر در ساختمان دانة گرده شركت دارد و مهمترین عنصر در تولید محصول می‌باشد و در تشکیل گل و دانه بندی اهمیت زیادی دارد و همچنین بر تولید‌ اندام‌های زایشی اثر افزایشی دارد. فسفر عنصری ضروری است که به شکل فسفات از خاک جذب می‌شود وجود مقادير کافي فسفر سبب ازدياد رشد گياه مي گردد. فسفر کافي، همچنين باعث زودرسي محصول به خصوص در غلات مي گردد. فسفر نيز عنصري متحرک مي باشد و کمبود آن سبب کاهش شديد در رشد کلي مي گرد.

علاوه بر اين، فسفر در ميزان جذب عناصر كم مصرف فلزي توسط ريشه گياه نيز نقش دارد و ميزان جذب اين عناصر را افزايش مي‌دهد.

به کود هایی که دارای فسفر بالا باشند اصطلاحا کود های استارتر starter گفته می شود. زمان مناسب برای کاربرد این کود برای درختان میوه معمولا اواخر زمستان بوده و برای گیاهان زراعی، صیفی، سبزی و جالیز اوایل فصل می باشد.

نقش عنصر روی در گیاهان

روی یکی از عناصر مهم تشکیل دهنده تعدادی از دیاستازهاست. کمبود آن در ترکیب و تشکیل اسید ریبونوکلئیک و در نتیجه تشکیل پروتئین گیاهی نقش مهمی ایفا می کند. پروتئین گیاهان در کمبود روی به سختی تشکیل می شود. سیستم انتقال روی در گیاه بسیار پیچیده بوده و از پویایی بسیار محدودی در فلوئم برخوردار است. در بسیاری از سیستم های آنزیمی گیاه نقش فعال کننده، کاتالیزوری و یا ساختمانی دارد. روی آثار عمیقی در متابولیسم طبیعی گیاه دارد و به طور کلی متابولیسم کربوئیدرات ها، پروتئین، اکسین و فرآیندهای زایشی تحت تاثیر شدید کمبود روی قرار می گیرند. کمبود روی باعث کاهش ۷۰-۵۰ درصد فتوسنتز خالص، کاهش محتوای کلروفیل، ساختمان غیر نرمال کلروفیل، کاهش تعداد کلروپلاست غلاف آوندی، کاهش وزنی پروتئین تراوایی غشاهای زنده و افزایش محتوای فسفر غیر آلی می شود. همچنین گیاهان دچار کمبود روی از نظر عوامل تنظیم کننده رشد، دچار کمبود هستند. نقش عنصر روی در حفظ سلامت غشاها و مقاومت گیاهچه به بیماری های خاکزاد نیز مورد تائید قرار گرفته است. همچنین روی سطوح اکسین (IAA) در گیاه را تحت تاثیر قرار می دهد، به طوری که کمبود آن موجب توقف رشد همچنین تجزیه ایندول استیک اسید بوسیله افزایش فعالیت پراکسیداز می شود. این عنصر بطور غیر مستقیم مقدار آب گیاه را تحت تاثیر قرار می دهد. زیرا کاهش مقدار اکسین به علت کمبود روی منجر به ناتوانی دیواره سلولها برای رشد می شود؛ بنابراین موجب یک فشار اسمزی زیاد و محدود شدن جذب آب توسط گیاه می شود.

کود کامل فسفر بالا
کود فسفر بالا ماکسفر-پی40 پلاس

کاربرد

جدول راهنماي مصرف

محصولدز و زمان بندي کاربرد  استارتر
گندم، جو و برنج                برگي: 1 – 2 ليتر در هکتار.  پيش از پنجه زني و تکرار در صورت نیاز

آبياري: 6 – 8 ليتر در هکتار

دانه هاي روغنيبرگي: 1 – 2 ليتر در هکتار. در مرحله رشد برکي

آبياري:  8-10  ليتر در هکتار

توت فرنگيبرگي: 1- 2 ليتر در هکتار. پايان دوره خواب گياه

آبياري:  8-10  ليتر در هکتار

صيفي و جاليز، کلميان،

گوجه فرنگي و فلفل

برگي: 1- 2 ليتر در هکتار.   یک هفته پس از انتقال نشا و تکرار در صورت نیاز

آبياري:  8-10 ليتر در هکتار

ذرتبرگي: 1- 3 ليتر در هکتار.  در زمان 4- 6 برگي

آبياري:  10- 12 ليتر در هکتار

چغندر قند                 برگي: 1-3  ليتر در هکتار. چندین بار محلول پاشي از مرحله 4-6 برگي تا مرحله گسترش و بزرگ شدن غده ها

آبياري:  8- 10  ليتر در هکتار

پستهبرگي: 1-3 ليتر در هزار.  اوايل بهار

آبياري:  10-12 ليتر در هکتار

سيببرگي: 1-3 ليتر در هزار. اوايل بهار

آبياري:  10-12  ليتر در هکتار

مرکباتبرگي: 1-2 ليتر در هزار. هفته اسفند فروردین و تکرار در اوایل بهار

آبياري:  8- 10  ليتر در هکتار

درختان هسته داربرگي: 1-2 ليتر در هزار. پیش از گلدهی و تکرار در اوايل بهار

آبياري:  10- 12  ليتر در هکتار

موبرگي: 1-3 ليتر در هزار. اوايل بهار

آبياري: 8- 10 ليتر در هکتار

سيب زمينيبرگي: 1-3 ليتر در هکتار. 3 تا 4 بار محلول پاشي، آغاز محلول پاشي ها يک ماه پس از سبز شدن و تکرار  به فواصل 14 روز

آبياري: 10-12  ليتر در هکتار

پنبهبرگي: 1-3 ليتر در هکتار. در مرحله گسترش برکها

آبياري: 10- 12 ليتر در هکتار

يونجهبرگي: 1-3 ليتر در هکتار. پس از هر چین

آبياري: 10- 12  ليتر در هکتار

کشت بدون خاک بسته به نوع گياه و دوره رشد. و نظر کارشناس

مواد تشکيل دهنده

ازت              4 درصد

فسفر            40 درصد

پتاس            6 درصد

روي             6 درصد

منگنز          0.1درصد

اسیدیته     3.5- 2.5

چگالی  1500 گرم بر لیتر

اين محصول فاقد هر گونه کلر و عناصر سنگين مي باشد.

سازگاری

این محصول قابلیت اختلاط با سموم و کود های دیگر را دارا می باشد. پیشنهاد می شود پیش از کاربرد به صورت گسترده قابلیت اختلاط آنرا در سطح کوچکتری ازمایش نمایید. از اختلاط این محصول با ترکیبات مسی، کلره و  گوگرد دار ، روغن های امولسیون شونده و ترکیبات قلیایی خودداری نمایید.

اشتراک گذاری:

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.

0

بالا

X