نگهداری، پرورش و کنترل آفات و بیماری های فیکوس بنجامین
گیاه بنجامین
0 دیدگاه

نگهداری، پرورش و کنترل آفات و بیماری های فیکوس بنجامین

معرفی گیاه:

  • جزو خانواده موراسه می باشد.
  • نام علمی آن Ficus Benjamina میباشد.
  • به آن انجیر گریان یا انجیر مجنون Weeping Fig هم گفته می شود.
  • درختی همیشه سبز است.
  • بومی مناطق گرمسیری شامل هندوستان، چین، مالزی و استرالیا می باشد.
  • برگها بسته به نوع درخت سبز تیره، سبز روشن، سفید کرم و براق هستند.
  • بیشنه ارتفاع آن 200 تا 300 سانتی متر در شرایط نگهداری در خانه می باشد.
  • کمترین دمای قابل تحمل 15 درجه سانتی گراد می باشد.

شرایط مناسب یرای نگهداری و رشد بنجامین

نور: فیکوس بنجامین یا انجیر گریان نیاز به یک اتاق روشن با کمی نورمستقیم صبحگاهی دارد.  در زیستگاه بومی خود بیشتر در شرایط نیمه سایه می روید ولی در شرایط اتاق نیاز به نور مناسب دارد تا خوب رشد کند.

آب: گیاه را پیوسته نمدار نگهدارید ولی حواستان باشد که بیش از اندازه آبیاری نشود که باعث پوسیدگی ریشه و ریزش برگ می شود.

خاک:

هر خاکی که زهکشی خوبی داشته باشد را می پسندد.

پی اچ خاک:

پ هاش مناسب برای رشد فیکوس بنجامین 6/5-6 میباشد. برای تنظیم پی اچ می توان از محصول فیکسر تولیدی شرکت ژیک شیمی کاو استفاده کرد.

کود دهی:

نیاز کودی آنها زیاد می باشد و بویژه در فصل رشد باید خوب تغذیه شوند. از اویل بهار تا آخر تابستان هر دو تا چهار هفته یکبار دو تا چهار سی سی کود مایع سوپر آمینو + یک سی سی کود مایع نیتون سویل کمپلکس در یک لیتر آب حل و آبکود داده شود. دقت شود که این مقدار الزاما برای یک درخت بنجامین نیست هر چند درخت که با این مقدار آبیاری شود، قابل استفاده است. همچنین از محصول نیتون فوکوس آمین می توان هر دوهفته یکبار اسپری به صورت مه پاشی انجام داد. در فصول پاییز و زمستان ماهی یکبار از ترکیب سوپرآمینو دو سی سی و سویل کمپلکس یک سی سی آبکود بدهید.

تکثیر:

این گیاه نسبتا به راحتی به وسیله قلمه حتی بدون هورمون ریشه زایی در خاک سبک و یا آب ریشه دار می شود.

بهترین زمان برای قلمه زدن اواسط فصل بهار هست چراکه تامین دما و رطوبت آسانتر می باشد.

تعویض گلدان:

فیکوس بنجامین گیاهی زود رشد است و نیاز دوچندانی دارد تا به گلدان آن توجه شود. هر سه تا چهار سال یکبار گلدان آنرا تعویض نمایید.

علت ریزش برگ فیکوس بنجامین:

ریزش برگها در واقع مکانیزم محافظتی است که گیاه نسبت به شرایط نامساعد برای رشد از خود نشان می دهد. جابجا کردن فیکوس باعث ریزش برگ می شود همچنین تغییر در برنامه آبیاری نیز باعث ریزش برگها می شود(هم آبیاری زیاد و هم آبیاری کم). باید در نظر داشت که فیکوس بنجامین بومی مناطق گرمسیری بوده و نیاز به دمای مناسب و رطوبت بالا میباشد. تغییر در دمای محیط نیز یکی از عوامل اصلی ریزش برگ می باشد.

سرد بودن گلدان نیز یکی از عوامل مهم برگریزی بنجامین است. بویژه در فصل سرد و قرار داشتن گلدان روی زمین یا سطوح سنگی و سرایت سرما به ریشه ها از عوامل اصلی برگریزی است چرا که این گیاه هرگز تحمل دماهای پایین را ندارد. بهتر است گلدان را از  آغاز روی یک سطح چوبی قرار دهید. در فصل زمستان از باز نگهداشتن لای پنچره ای که بنجامین در نزدیکی آن قرار دارد، خودداری نمایید.

هنگامیکه برگها زرد شده و ریزش می کنند، علت آن خشکی خاک و یا رطوبت نسبی پایین هوا می باشد. آبیاری به موقع و آبپاشی برگها توصیه می شود.

آفات و بیماری ها

آنتراکنوز:

نشانه های آن به صورت لکه های چرب زرد رنگ که در مرحله پیشرفته تر خشک شده و هاله زرد رنگی ایجاد می کند. زمانی که برگها پیر تر بر اثر بیماری می میرند برگهای جوانتر پیج می خورند. همچنین ممکن است بخش از یک برگ خشک شود به جای اینکه همه برگ خشک شود. برگهای بالغ آلوده زودتر می افتند.  عامل بیماری قارج  (Colletotrichum) Glomerella می باشد. روش درمان و مدیریت بیماری شامل خودداری از آبیاری زیاد، هرس کردن شاخه های آلوده و استفاده ار یک قارچکش مناسب می باشد. قارجکش مناسب برای این بیماری کلروتالونیل یا ترکیبات مسی بدون کلر (تراپیست) می باشند.

بیماری لکه نقطه ای باکتریایی Bacterial leaf Spot

نشانه های بیماری به صورت لکه های زاویه دار زرد رنگ که به رگبرگ ها ختم می شوند. لکه ها در نهایت قهوه ای شده و برگ می افتد. عامل بیماری باکتری Xanthomonas campestris می باشد. مدیریت و کنترل بیماری با استفاده از ترکیبات مسی (تراپیست) امکان پذیر است. همچنین خرید گیاه سالم و جلوگیری از آبیاری زیاد نیز در پیشگیری از این بیماری موثر می باشد.

عکس بنحامین باکتری زانتموناس
باکتری عامل بیماری لکه نقطه ایی بنجامین عکس از D. J. Norman

بیماری بلایت جنوبی

نشانه های بیماری

اسکلروشیا به صورت یه توده سفید رنگ میسیلیومی چرم مانندی از روی خاک تا روی شاخه و برگ گیاه رشد می کند. عامل این بیماری اسکلروت های قهوه ای، کوچک و گردی ایجاد می کنند که این ساختارهای دانه مانند به قارچ عامل بیماری کمک می کند در شرایط نامساعد محیطی مانند خشکی زنده بماند. این اسکلروت ها در برای نفوذ قارچکشها مقاوم هستند.

بیماری بنجامین
قارچ اسکلروشیا روی بنجامین عکس از D. J. Norman

عامل بیماری: Sclerotium rolfsii

قارچ عامل بیماری در شرایط مرطوب و بسیار گرم به سرعت رشد می کند و معمولا در مناطق گرمسیری دیده می شود.

روش کنترل:

از خاکهای مناسب و دارای خاصیت زهکشی بالا که به صورت آماده در دسترس است استفاده نمایید. از تماس گلدان با خاک جلولگیری نمایید. بخش های آلوده را هرس نمایید و از استفاده دوباره گلدانها خودداری نمایید و یا پیش از استفاده آنها سترون نمایید. از قارچکشهای مناسب استفاده نمایید.

گال تاجی نیز یکی از بیماری هایی است که عامل آن باکتری Agrobacterium tumefaciens است که بر روی شاخه ها ایجاد گال یا تومورمیکند.

آفات بنجامین

آفاتی چون مکس سفید، تریپس، شپشک های سفید و سپردارها میتوانند به بنجامین حمله کنند. برای کنترل این افات از افت کش ایمیداکلوپرید با دز یک سی سی در یک لیتر آب به صورت اسپری روی شاخ و برگها استفاده نمایید. برای کنترل کنه تارتن از کنه کش بروموپروپیلات با دز 1-1/5 سی سی در یک لیتر آب استفاده نمایید.

گردآوری و ترجمان در بخش فنی شرکت ژیک شیمی کاو

هرگونه کپی برداری ممنوع است.

اشتراک گذاری:

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.

0

بالا

X