معرفی رقم جدید گندم با عملکرد ۱۰ تن در هکتار
رقم جدید گندم
0 دیدگاه

معرفی رقم جدید گندم با عملکرد ۱۰ تن در هکتار

در ۶ ماهه نخست سال جاری با دو موسسه  بین المللی سیمیت و ایکریسات تفاهم نامه همکاری منعقد شده، همچنین سامانه اطلاعات بخش کشاورزی برای رصد کلیه اتفاقات این بخش تا پایان سال جاری راه اندازی می شود.

اسکندر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) گفت: تفاهم نامه همکاری بین وزارت جهاد کشاورزی و موسسه بین المللی تحقیقات سیمیت که کارهای تحقیقاتی در حوزه گندم و ذرت انجام می دهد منعقد شده و اقدامات لازم برای ارتقاء وضعیت به نژادی گندم، توسعه کشاورزی حفاظتی و بهبود سیستم تولید بذر آغاز شده است، همچنین ۲ محقق ارشد بین المللی این موسسه در ایران مستقر شدند و ۴۵ کادر تخصصی برای این پروژه در حال شکل گیری است.
وی با بیان اینکه تفاهم نامه دیگری با موسسه تحقیقات ایکریسات که در مناطق گرم و خشک روی محصولات ارزن، سورگوم ونخود فعالیت دارد، منعقد شده و دفتر این موسسه در ایران مستقر می شود.
زند با بیان اینکه همکاری مشترکی با دانشگاه تهران به صورت پایلوت آغاز شده، تصریح کرد: این همکاری در ۴ زمینه تولید بذور هیبرید کلزا، تولید بذور هیبرید سبزیجات، اصلاح نژاد بز و اصلاح نژاد گاو صورت می گیرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ساماندهی ۵۷۵ شرکت دانش بنیان در بخش کشاورزی گفت: صندوق حمایت از تحقیقات و فناوری با سرمایه ۵ میلیارد تومانی به صورت رسمی ثبت و برای حمایت از تبلیغات بخش خصوصی تشکیل شد، البته سرمایه این صندوق هنوز تکمیل نشده اما ۴۹ درصد این سهام این صندوق متعلق به سازمان تات و ۵۱ درصد متعلق به بخش خصوصی است.
زند با بیان اینکه کشور به ۱۰ هزار پهنه تقسیم شده، تصریح کرد: برای این تعداد پهنه ۱۰ هزار مروج، ۱۰ هزار محقق معین تعیین شدند و تالار ترویج کشاورزی با بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ محتوای ترویجی در اختیار مروجین قرار دارد، همچنین هر پهنه ۶۰۰ کشاورز را تحت پوشش قرار می دهد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ٨۵ درصد اطلاعات کشور توسط مروجین پهنه بندی جمع آوری شده، افزود: سامانه اطلاعات بخش کشاورزی جهت رصد تمامی اتفاقات این بخش تا پایان سال جاری راه اندازی می شود.
وی با بیان اینکه طی سال گذشته ۱۰ رقم جدید گندم را به عرصه معرفی شد، گفت : در سال جاری رقم رخشان و حیدری به عرصه معرفی و ۳ هفته پیش به بخش خصوصی واگذار شد که البته رقم حیدری رکورد عملکرد در هکتار را با ۱۰ تن گندم شکسته است.

اشتراک گذاری:

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.

0

بالا

X