توسعه سامانه پایش تولید محصولات کشاورزی ایران با تصاویر ماهواره ای فائو/ مازندران، زنجان و جنوب کرمان مناطق پایلوت برای اجرای سامانه پایش
عقد تفاهم نامه
0 دیدگاه

مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری با سازمان فائو در قالب پروژه ارتقاء سامانه پایش محصولات کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره ای امروز در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایانا، عباس کشاورز، معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی امروز در این مراسم گفت: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو ) موافقت کرده که پروژه توسعه سامانه پایش تولید محصولات کشاورزی از طریق تصاویر ماهواره ای را به صورت پایلوت برای ایران اجرایی کند.

وی با اشاره به اینکه اطلاعات این سامانه باید به روز، قابل پیش بینی و تحلیل باشد، افزود: این سامانه باید کلیه اتفاقات محصولات کشاورزی را برای ایران رصد و از آمار به اطلاعات تبدیل کند، این پروژه در سطح سه استان به صورت پایلوت آغاز شده که یکی از این استان ها زنجان است که در منطقه سرد واقع شده و بیشتر کشت دیم در این منطقه انجام می شود.

کشاورز در ادامه اضافه کرد: مازندران به عنوان منطقه ساحلی، پر باران و کم ارتفاع که عمده محصولات برنج و باغی در آن تولید می شود، به عنوان دومین استان پایلوت انتخاب شده و می تواند تجربه مناسبی برای استان های گیلان، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل و آذربایجان غربی باشد، همچنین جنوب کرمان به عنوان منطقه سوم و با آب و هوای گرم انتخاب شده که تولید سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی، صیفی جات و هندوانه در این منطقه رایج است.

وی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی در این پروژه به دنبال تجهیزات نیست، اظهار کرد: در این پروژه از فائو تقاضا داریم ایران را در تحقق و توسعه این سامانه راهنمایی کند و ایران باید از این فرصت برای تقویت نیروی انسانی استفاده کند.

وی گفت: این سیستم باید تمامی اتفاقات نظیر نوسانات آب و هوایی، اقلیمی، آفات و تمامی تغییرات را گزارش کند، اما اطلاعات کافی نیست و باید به دانش تبدیل شود.

اشتراک گذاری:

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.

0

بالا

X